TOP 5 atrakcji na Maderze

  • Tomek 
Top 5 Madera

Madera- wyspa Portugalii leżąca na Oceanie Atlantyckim, na północ od Wysp Kanaryjskich, nazywana wyspą wiecznej wiosny i tak rzeczywiście jest. Na Maderze spędziliśmy 4 dni na początku grudnia 2017 roku i pogoda była bardzo wiosenna 🙂 Mieliśmy napięty plan aby zobaczyć wszystkie polecane atrakcje Madery a poniżej przedstawiamy NASZE top 5, które trzeba zobaczyć!

  1. São Lourenço- przylądek św. Wawrzyńca

Numer 1 na naszej liście zdecydowanie należy do São Lourenço, przylądka św. Wawrzyńca wysuniętego najbardziej na wschód wyspy.  Piękna spacerowo/trekingowa trasa licząca około 4 kilometry, w jedną stronę. Droga tam i z powrotem zajęła około 4 godziny z kilkoma przystankami na odpoczynek i zdjęcia. Do początku trasy najlepiej dojechać samochodem ale kursuje tam również autobus.

2. Pico Ruivo, Pico do Arieiro

Pico do Arieiro- trzeci co do wysokości szczyt na Maderze liczący 1818m n.p.m. to właśnie z niego rozpoczęliśmy naszą wyprawę na najwyższy punkt na tej pięknej wyspie- Pico Ruivo (1862m n.p.m.), co ciekawe praktycznie na sam szczyt można dojechać samochodem. Na początku trasy stoi górski drogowskaz, który mówi, że są dwie trasy dojścia na szczyt, pierwsza: 7 kilometrowa, druga: 5,6 kilometrowa. Niestety w grudniu 2017, dłuższa była zamknięta. Widoki podczas drogi są nieziemskie, a na szczycie wydaje się jakbyśmy byli gdzieś wysoko w chmurach.

Pico Arieiro

3. Wino Madeira

Każdy miłośnik wina, będąc na Maderze musi spróbować tamtejszego trunku! Madeira jest wzmacnianym winem, które można kupić chyba w każdym sklepie na wyspie. Jest kilka rodzajów- od wytrawnego do słodkiego, czyli jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie. Ceny zaczynają się od około 5 euro.

Madeira

4. Cabo Girao

Punkt widokowy na wysokości 580 m n.p.m. zlokalizowany na najwyższym klifie w Europie, gdzie wybudowano szklany taras z przezroczystą podłogą, który dostarcza mocnych wrażeń. Roztacza się z niego widok na południowe wybrzeże Madery oraz ocean. Na Cabo Girao można się dostać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to dojazd samochodem po bardzo stromych drogach z wieloma zakrętami. Drugi sposób to wjazd kolejką z miasteczka Camara de Lobos, które jest zlokalizowane u podnóży klifu.

5. Funchal

Stolica i jednocześnie największe miasto na wyspie. Funchal jest bardzo klimatyczne szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia, kiedy całe miasto jest rozświetlone tysiącem kolorowych lampek. W centralnej części Funchal zlokalizowany jest jarmark świąteczny, gdzie można posmakować lokalnych specjałów, a przy porcie stoi wielka choinka. Gdzie się nie obejrzymy tam czuć świąteczny klimat.

Funchal