TOP 10 Teneryfa!

  • Tomek 
top 10 Teneryfa

Wyspy Kanaryjskie są terenami górzystymi o pochodzeniu wulkanicznym, leżącymi na Oceanie Atlantyckim niedaleko wybrzeża Afryki. Ich archipelag obejmuje siedem głównych wysp, z których jedna, największa to Teneryfa, według nas najpiękniejsza. Na Teneryfie panuje kilka mikroklimatów, w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy występuje zróżnicowana fauna i flora. Niezależnie, w jakim miesiącu udamy się na tą piękną wyspę pogoda nas nie zawiedzie, ponieważ średnia roczna temperatura nie spada poniżej 20 stopni. Teneryfa to wyspa mająca wiele do zaoferowania, będąc tam nigdy nie można się nudzić. Oto nasze top 10, które wypełnią Wasz wyjazd aż po brzegi.

1.Wulkan Teide

Nasz numer 1 na Teneryfie! Jest to najwyższy szczyt Hiszpanii (3718 m n.p.m.), z którego możemy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Teide jest widoczny  praktycznie z każdego miejsca na wyspie, można go nazwać królem Teneryfy. Mamy dwie możliwości dostania się na szczyt wulkanu. Pierwsza z nich to wjazd kolejką, która mieści się tuż obok parkingu na taras widokowy La Rambleta, następnie wejście na krater wulkanu dość krótkim ale wymagającym szlakiem, ponieważ powietrze na tak dużej wysokości jest rozrzedzone i trudniej się oddycha. Uwaga! Jeśli chcemy dostać się na sam szczyt musimy mieć specjalny dokument z pozwoleniem, który można zdobyć wypełniając wniosek na stronie internetowej https://www.reservasparquesnacionales.es/. Druga opcja to wejście na własnych nogach jednym ze szlaków. Droga zajmuje około 4-5h.  Rada od nas: najlepiej przyjechać tam rano, ponieważ po naszym zejściu parking był wypełniony po brzegi.

Widok z krateru wulkanu

2. Wąwóz Masca

Pocztówka Teneryfy. Droga na wąwóz jest dla osób o mocnych nerwach, ponieważ prowadzi po bardzo stromych, krętych i wąskich drogach. Trekking wąwozem jest bardzo popularny wśród turystów przyjeżdżających na wyspę. Szlak pomiędzy wysokimi skałami prowadzi od miasteczka Masca do plaży, na którą można dostać się jedynie schodząc wąwozem lub płynąc łodzią. Warto usiąść w jednej z klimatycznych kawiarenek i pospacerować podziwiając widoki. W drodze powrotnej polecamy zatrzymać się na punktach widokowych aby podziwiać zachwycającą naturę wyspy.

Miasteczko Masca

3. Playa El Duque

Jedna z najpiękniejszych plaż na Teneryfie. Zlokalizowana jest na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy- Costa Adeje. Oprócz kąpieli w lazurowej wodzie i opalaniu na drobnym złoto-brązowym piasku można spacerować przybrzeżną promenadą wiodącą wzdłuż ekskluzywnych restauracji z owocami morza oraz drogich hoteli.

Playa El Duque

4. Wulkan Teide nocą

Po raz drugi na naszej liście- Teide. Jeśli fascynujecie się  fotografowaniem gwiazd i panoramy nieba w nocy, ten punkt musi znaleźć się także na Waszej liście atrakcji. Podczas wspinaczki na Teide nie mieliśmy wątpliwości, że na pewno kiedyś wrócimy na Teneryfę aby odkryć więcej pięknych miejsc tej wyspy i właśnie dlatego zdecydowaliśmy się podziwiać wulkan także w blasku zachodzącego słońca. Drogę do miejsca obserwacji przemierzyliśmy przez lasy, w których rośnie sosna kanaryjska- najwyższe drzewo na wyspie. Widoki były nie do opisania, ponieważ  wjechaliśmy ponad chmury.

El Teide nocą

5. Los Gigantes

Nazwa miasteczka wzięła się od tego że jest zlokalizowana na klifowym wybrzeżu. Tutaj klify są tak wysokie, że wydaje się jakby sięgały nieba, stąd nazwa: Los Gigantes- Klify Gigantów. Jest to bardzo klimatyczne miasteczko w zachodniej części Teneryfy. Polecamy iść na plażę z czarnym piaskiem niedaleko portu.

Los Gigantes

6. Playa de las Teresitas

Jedyna plaża na wyspie ze złotym piaskiem. Jest piękna, ciągnie się przez 1,5 km a na jej skraju wyrastają palemki. Miejsca do opalania jest co nie miara, gdyż jej szerokość dochodzi do 80m! Plażowanie jak i spacery to czysta przyjemność, ponieważ ten złocisty i miękki piasek jest specjalnie przywieziony z Sahary. Polecamy także wjechać na punkt widokowy, z którego roztacza się przepiękny widok na plażę jak i ocean.

Playa de las Teresitas

7. Siam Park i Loro Park

Będąc na Teneryfie nie można ominąć tych dwóch atrakcji! Siam Park, zlokalizowany w południowej części wyspy. Jest to jeden z najlepszych parków wodnych na świecie, gdzie świetnie będą bawić się dzieci jak i dorośli. W parku znajdziemy tematyczne zjeżdżalnie, baseny dla najmłodszych oraz restauracje. Loro Park, zlokalizowany w północnej części wyspy- jeden z najlepszych ogrodów zoologicznych na świecie. Spotkamy w nim wiele zwierząt z całego świata. Możemy także uczestniczyć w darmowych pokazach np. papug, orek i delfinów.

Loro Park

8. Puerto de la Cruz

Jedno z większych miast na Teneryfie. Polecamy wieczorne spacery wzdłuż promenady nad oceanem oraz zachód słońca na plaży Playa Jardin. Znajduje się tam miękki czarny, wulkaniczny piasek, oraz bardzo nietypowe kamienie, z których turyści układają przeróżne figury.

Playa Jardin

8. Plantacje bananów

Banany z Wysp Kanaryjskich są przepyszne! Można je rozróżnić od tych co jemy na co dzień tym, że są o wiele mniejsze, słodsze i mają malutkie czarne plamki na skórce.  Na Teneryfie banany rosną prawie na każdym podwórku, ogrodzie czy też skrawku pola, są wszędzie. Można udać się na zwiedzanie takiej plantacji z przewodnikiem i degustacją bananów.

Plantacja bananów

10. Playa El Bollullo

Plaża z wulkanicznym czarnym piaskiem, zlokalizowana niedaleko Puerto de la Cruz. Stojąc przy brzegu możemy podziwiać wysokie klify, które ją otaczają. Dojazd do parkingu wiedzie poprzez pola z planacjami bananów, drogą na której jest miejsce tylko na jeden samochód.

Playa El Bollullo