Rezerwacja Ryanair krok po kroku

  • Tomek 
Poradnik Ryanair

System rezerwacji biletów poszczególnych przewoźników często się zmienia i przechodzi aktualizacje. Dla osób rzadko kupujących bilety lotnicze, albo nigdy wcześniej tego nie robiących może to być spory problem. Dlatego w tym poście opiszę cały proces krok po kroku!

1.Wpisujemy w wyszukiwarkę nazwę www.ryanair.com i przechodzimy na stronę główną przewoźnika.

Strona główna Ryanair

2. Przykładowo ustaliliśmy, że dwie osoby chcą lecieć na tydzień z Poznania do Aten.

3. Pierwszą czynnością jest wybranie miejsca wylotu oraz miejsca docelowego podróży. W wolne miejsce rubryki „z” wpisujemy Poznań [1], natomiast w miejsce „do” Ateny [2]. Na stronie jest też dostępna opcja „w jedną stronę”- powyżej rubryki z miejscem wylotu. Następnie wybieramy preferowaną datę wyjazdu, przykładowo: „wylot” 4 lutego [3], „powrót” 11 lutego [4].  Podajemy także kto będzie leciał, czyli w tym przypadku 2 osoby dorosłe [5] i klikamy: „Lećmy” [6].

Strona główna Ryanair

4. Następnie ukazuje nam się nowe okno, w którym wybieramy interesujące nas loty. W tym wypadku lot z Poznania do Aten w poniedziałek 4 lutego o 18:50 [1] oraz lot Aten do Poznania w poniedziałek 11 lutego o 16:35 [2].

Wybór lotów Ryanair

5. W linii lotniczej Ryanair mamy 3 dostępne taryfy: Standardowa [1], Plus [2] oraz Flexi Plus [3]. Różnią się one dodatkowymi korzyściami np. możliwością zabrania dodatkowej sztuki bagażu lub bezpłatnego wyboru miejsca w samolocie. Wybieramy jedną w zależności od naszych preferencji.

Wybór taryfy Ryanair

W tym wypadku interesuje nas najtańsza opcja- standardowa. Następnie przechodzimy dalej klikając „kontynuuj” w prawym górnym rogu.

Wybrane loty Ryanair

6. Kolejny krok to wybór miejsc w samolocie [a] lub rezygnacja z płatnego miejsca [b].

Wybór lub rezygnacja z płatnego miejsca Ryanair

a) Jeżeli interesuje nas konkretne miejsce w samolocie, przykładowo w pierwszym rzędzie z dodatkową przestrzenią na nogi, trzeba będzie uiścić dodatkową opłatę. W linii lotniczej Ryanair mamy 3 opcje miejsc do wyboru, a ich ceny zależą od konkretnego połączenia. Dla naszego lotu możemy wybrać:

  • Standardowe- od 19zł,
  • Miejsce z przodu- od 55zł,
  • Miejsce z dodatkową przestrzenią na nogi- od 59zł.

Decydujemy się na drugi rząd, zaznaczamy dwa miejsca obok siebie. [1].

Wybór miejsca Ryanair

b) Jeżeli nie zależy nam na konkretnym miejscu, wybieramy opcję „Omiń”. Uwaga! Pasażerowie będą rozdzieleni (miejsca zostaną przypisane losowo). 

7. Kolejnym etapem rezerwacji jest wybór bagażu. Ceny są zmienne w zależności od konkretnego połączenia, a dla naszego połączenia kształtują się tak:

  • 1 mały bagaż na pokładzie- gratis
  • 2 sztuki bagażu na pokładzie + pierwszeństwo wejścia na pokład- 33zł
  • 1 mały bagaż na pokładzie + bagaż rejestrowany 10kg (nadawany do luku bagażowego)- 48zł.

Wybieramy opcję „1 mały bagaż na pokładzie” [1].

Wybór bagażu Ryanair

Następnie dodajemy tą samą opcję przewozu bagażu do naszego lotu powrotnego i klikamy „kontynuuj” w prawym dolnym rogu strony [1].

Wybór bagażu- lot powrotny

8. Na kolejnej stronie mamy możliwość dodania do rezerwacji dodatkowych opcji m.in. bagażu rejestrowanego nadawanego do luku bagażowego o wadze powyżej 10kg (105zł), ubezpieczenia podróżnego oraz wynajmu samochodu w Atenach. Jeżeli nie interesują nas dodatkowe korzyści przechodzimy dalej klikając „Zapłać” w prawym górnym rogu strony [1].

Wybór dodatkowych opcji Ryanair

9. Przed przejściem do płatności musimy się zalogować na swoje konto lub jeśli nie mamy jeszcze konta na stronie Ryanair- zarejestrować się.

Rejestracja/ logowanie Ryanair

10. Kolejnym etapem po logowaniu/ rejestracji jest wypełnienie danych o podróżujących.

Dane pasażerów Ryanair

Po wypełnieniu danych wybieramy opcje płatności. Mamy dwie opcje uregulowania należności: karta debetowa/ kredytowa oraz PayPal.

Opcje płatności Ryanair

Wypełniamy wszystkie puste rubryki i akceptujemy płatność klikając „Zapłać teraz” w prawym dolnym rogu [1].

Płatność Ryanair

Po udanej transakcji otrzymujemy potwierdzenie rezerwacji na skrzynkę mailową.

Opis jest aktualny na dzień 8.01.2019, w szczególności polityka bagażowa i ceny lotów.

Wszystkie zamieszczone zrzuty ekranów pochodzą ze strony www.ryanair.com.